Garkalne GARKALNE.LV

Vēstījums tautai 18. novembrī

Trešdiena, 2015. gada 18. novembris
    


Foto galerija: Valsts svētki un novadnieku godināšana

Godājamie Latvijas Republikas proklamēšanas 97. gadadienas svētku viesi, dārgie Garkalnes novadnieki, dāmas un kungi!

Brīvās Latvijas valsts veidotājs Kārlis Ulmanis 1938. gada 18. novembrī uzrunā tautai teica: "Mēs sakām, ka pilnīga dzīve nozīmē arī atzīt to, ka dzīve ir cīņa, un tikai ar darbu un neatlaidību, drosmi un enerģiju uz priekšu tiek tiklab katrs cilvēks, kā arī veselas tautas. Cita ceļa nav, kas ved pie brīvības, drošības un labklājības."

Ko nozīmē "pilnīga" dzīve? Dažs varbūt domā, ka laba dzīve ir tāda, kas pārpilna visādu dārgumu un labumu, dzīve, kuru nekādi satraukumi un dzīves vētras vairs neskar. Miers un klusums mūs sagaida tikai pēc dzīves – kā Aspazija savulaik teikusi – "ij uz otriem sāniem nevajadzēs griezties."

Šodien atminamies pagātnes uzvaras. Atminamies iepriekšējo Latvijas paaudžu sūro darbu un lielo drosmi, veidojot savu valsti, savu Latviju.

Ir jāatzīst, ka pilnīga dzīve ir arī cīņa. Katrai paaudzei, ikvienam cilvēkam sava cīņa jāizdzīvo pašam, bet pagātnes nopelni mums ļauj saprast, cik dižens ir šis mērķis – brīvība, drošība un labklājība pašiem savā zemē.

Mums paveicies, ka šis uzdevums nav jāsāk no tukšas vietas – mūsu tēvi un tēvutēvi ar savu drosmi, vīrišķību, neatlaidību un bezbailību ir metuši laipas pāri kalpības bezdibenim, kurā iebrucēji mūs cerējuši paturēt uz mūžiem.

Ne jau ar diženiem vārdiem, ne jau tikai ar svētkiem tauta aug un kļūst stipra. Tikai ikdienas cīņā un darbā mūsu drosme un enerģija top neuzvarama.

Jau Rainis rakstīja: "Cīņa nav galā, tā nebeigsies...". Šodien pasaule saskaras ar jauniem draudiem. Tie ir citi nekā bija mūsu tēviem un vectēviem, tie ir zaļie cilvēciņi, terorisms, spridzinātāji-pašnāvnieki. Ir jāpiemin uzbrukumi Ukrainai, Krievijas lidmašīnas spridzināšana un terora akts Parīzē. Mūsu valsts ir pievienojusies Eiropai un NATO. Mēs esam civilizētās pasaules daļa un tas mums liek atkal iesaistīties cīņā par vērtībām, kuras izcīnīja mūsu senči.

Ir laiks kaujām un ir laiks ikdienas darbam. Padarītais darbs ir tas, kas atsijā pelavas no graudiem. Šodien ar prieku varam teikt, ka Garkalne var lepoties ar darbīgiem un neatlaidīgiem novadniekiem.

Domājam par jaunajiem. Garkalnes skola ir paraugs daudziem – gan satura, gan izpildījuma ziņā. Projektējam jaunu skolu Upesciemā, būvējam sporta laukumus. Apkārt Baltezeram esam pabeiguši jaunu ūdensvada un kanalizācijas sistēmu – tādu, kādas nav nevienam Latvijā. Labojam ceļus, ielas un projektējam veloceliņus. Arī Domes kultūras centra "Berģi" ēka piedzīvojusi acij tīkamas pārvērtības. Saturs šeit tāpat jau bija labs.

Garkalnē atklāts jauns sabiedriskais un kultūras centrs. Tur mājvietu radusi Jaunsudrabiņa piemiņas istaba, bibliotēka un novada jaunatnes kopa.

Garkalnes dejotāji godam piedalījušies gan skolu jaunatnes, gan Ziemeļu un Baltijas valstu dziesmu svētkos. Visiem bijusi iespēja arī uzstāties ārpus Latvijas robežām.

Novada jauktais koris "Pa Saulei" uzvaru atvedis no grūta Beļģijas koru konkursa. Kultūras centra "Berģi" jauno sarkano flīģeli pirmais iemēģināja holandiešu pianists Mihails Borstlaps. Bez viņa šajā namā šogad viesojušies daudzi skatuves mākslinieki no dažādām pasaules malām. Arī teātris un kino šeit nav rets viesis.

Novada sportisti kopumā pavadījuši sekmīgu sezonu, tomēr jācer, ka nākamgad visiem veiksies vēl labāk.

Braši un čakli darbojas novada seniori – gan vingro, gan uzdzied, gan rada tērpus un rotas. Vēl paliek laiks gan kopā sanākt, gan apbraukāt vai pus pasauli.

Kā viens no pēdējiem labiem darbiem ir nesen uzstādītais bankomāts Garkalnē – gadiem gaidīts un ļoti nepieciešams garkalniešiem. Lai tik tās naudiņas mums visiem būtu vairāk!

Taču pilnīga dzīve nav vien saules pielietas pēcpusdienas un mierīgi vasaras vakari. Pilnība ietver gan prieku, gan bēdas; gan uzvaras, gan zaudējumus; gan svētkus, gan sēru un atceres dienas. Dzīves bagātība ir tās bezgalīgajā daudzveidībā.

Šodien mēs svinam savas valsts dzimšanas dienu. Tāpēc es šodien gribu pateikties savā un mūsu visu vārdā paaudzēm, kuras izcīnīja un uzcēla mūsu valsti. Kārlis Skalbe par mūsu valsts tapšanu rakstīja: "Sākumā Latvija bija tikai sapnis, trīs iecerētas zvaigznes, kurām bija jātop par valsti, par nešķiramu vienību. Sapņotāji bija arī cīnītāji, jo šīs trīs sensenās latvju zemes daļas, kuras šķīra Daugavas straume, bija jāatrauj divām stiprām, svešam varām, kas nevarēja notikt bez cīņas. Runājot par Latvijas tapšanu, daži saka, ka Latvija esot likteņa dāvana, kura tautai iekritusi klēpī. Nekas mums nav dāvināts! Neviena tauta nav tik dārgi maksājusi par savu brīvību kā latviešu tauta. Mūsu ceļš ir bijis ciešanu ceļš, tas ir gājis caur ērkšķiem, kuri noveduši beidzot pie šīm zvaigznēm, kuras Vara jaunava tur savās svētījoši paceltās rokās. Viņas delnas skar augstumus. Neatkarīga valsts ir tautas augstākais sasniegums."

Tāpēc dzīsim paši dziļas saknes Latvijas zemē; būsim paši droši un brīvi; čaklāk strādāsim, mazāk runāsim, gadu no gada augsim un – jūs redzēsiet – Latvija ziedēs!

Daudz laimes Valsts dzimšanas dienā!
Dievs, svētī Latviju!

Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš,
Garkalnes novada Domes priekšsēdētājs

Visas ziņas

VAKANCES

Būvvaldes arhitekts
Sociālais darbinieks
PII "Čiekuriņš" meklē vadītāju
Berģu skola aicina darbā

GARKALNES ZIŅAS

Garkalnes Ziņas

NOVADA VĒSTIS

Garkalnes Novada Vēstis

DISKUSIJA PAR REFORMU

Diskusija par ATR

FOTO GALERIJA

SLUDINĀJUMI

Pārdod

norberts

Margu veikals

AFIŠAS

afiša
afiša
afiša
Pašvaldības privātuma politikaSīkdatņu privātuma politika
Pamanījāt kļūdu? Ir jautājumi? Rakstiet