Garkalne GARKALNE.LV

Par piedalīšanos kopprojektā „Zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumu izstrādāšana Lielajam Baltezeram”

Pirmdiena, 2018. gada 12. marts
    

Garkalnes un Ādažu novadu pašvaldības saredz nepieciešamību uzsākt aktīvu zivsaimnieciskā resursa apsaimniekošanu Lielajā Baltezerā, nolūkā to padarīt pievilcīgāku makšķernieku un citu sabiedrības grupu acīs. Tādēļ 2017. gada nogalē tika veikts abu pašvaldību kopprojekts “Zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumu izstrāde Lielajam Baltezeram”, sadarbībā ar Valsts Zivju fonda atbalsta programmas pasākumu zinātniskās pētniecības programmu finansēšanai un līdzdalībai starpvalstu sadarbībā zinātniskajos pētījumos zivsaimniecībā.

Projekta ietvaros tika izstrādāti zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumi, kā arī tika veikta kontrolzveja Lielā Baltezera zivju resursu izpētei. Noteikumus izstrādāja nodibinājuma “Vides risinājumu institūts” pētnieki.

“Lielais Baltezers atrodas Garkalnes un Ādažu novada teritorijā. Tas ietilpst Daugavas upju baseina apgabalā. Ūdenstilpes kods Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) klasifikācijā – E023. Lielā Baltezera spoguļa virsmas platība ir 597,5 ha. Ezera vidējais dziļums ir 2,7 m, maksimālais dziļums 5,9 m.

Kopumā paraugu ievākšana notika 33 stacijās (1. attēls), kuras tika izvietotas dažādās dziļuma zonās (1 – 4 m) viscaur ūdenstilpei. Pasīvie zvejas rīki (tīkli) tika ievietoti ūdenstilpē vakarā un izņemti nākamās dienas rītā. Tīkli atradās ūdenī vidēji 10-12 stundas. Ezera piekrastes augu joslā naktī tika vilkts piekrastes vads. Iegūtās zivis tika sašķirotas pēc sugām, katrs īpatnis tika nosvērts un nomērīts. Ievākti arī zivsaimnieciski nozīmīgāko zivju sugu (asaris, zandarts, līdaka, plaudis, rauda) īpatņu kuņģu paraugi (maksimums 5 īpatņi no 1 cm garuma grupas), ar mērķi raksturot zivju sabiedrības barošanās paradumus. Papildus tam biežāk sastopamajām un zivsaimnieciski nozīmīgākajām zivju sugām noteikti arī vecumi (maksimums 5 īpatņi no 1 cm garuma grupas). Tos nosaka pēc vecumu reģistrējošām struktūrām – gan zvīņām (rauda), gan galvaskausā esošajiem kauliem: operculum kauliem (asaris, zandarts) un cleithrium kauliem (plaudis, līdaka).


1. attēls. Paraugu ievākšanas vietas Lielajā Baltezerā 2016. gada 6. - 8. jūlijā un 2017. gada 4. - 5. jūlijā.


Rezultāti

Pētījuma laikā tika nozvejotas zivis no 12 sugām, kas kopā sastādīja 107,6 kg (2. attēls). Noķertas šādu sugu zivis – asaris (21,2 kg, īpatņu skaits (n) =1361), zandarts (9,1 kg, n=41), līdaka (0,5 kg, n=5), līnis (26,4 kg, n=21), rauda (23,3 kg, n=450), plicis (13,0 kg), plaudis (4,3 kg, n=22), rudulis (3,0 kg), vīķe (3,0 kg), sudrabkarūsa (2,7 kg), ķīsis (1,1 kg), akmeņgrauzis (0,01 kg).


2. attēls. Kopējā zivju nozveja pēc masas (kg) Lielajā Baltezerā. Plēsīgās zivis iezīmētas zilajos toņos, savukārt pārējās – dzeltenajos. “n” apzīmē īpatņu skaitu.

Lielā Baltezera zivju sugu sastāvs vērtējams kā tipisks mērenās klimata joslas ezeriem. Zivju sabiedrībā pēc biomasas dominē līnis un rauda, savukārt pēc skaita dominē neliela izmēra asari un raudas (2. attēls). Līņu dominance pēc biomasas saistīta ar izmēros lielo īpatņu augsto individuālo svaru. Kopējā visu zivju sugu biomasa vērtējama kā salīdzinoši augsta,” pēc “Vides risinājumu institūta” veiktā pētījuma.

Ņemot vērā, ka Lielais Baltezers ir savienots ar Mazo Baltezeru, Garkalnes un Ādažu novada pašvaldību, iecere ir zivju resursus apsaimniekot vienoti un izveidot vienotu abu ezeru zivsaimnieciskās apsaimniekošanas ilgtermiņa stratēģiju, izskaužot maluzvejniecību.

Par piedalīšanos kopprojektā „Zivju resursu pavairošana Lielajā Baltezerā”

Garkalnes novada dome 2018. gada 27. februārī lēma piedalīties kopā ar Ādažu novada domi Zemkopības ministrijas izsludinātajā Valsts Zivju fonda atbalsta programmas pasākumā „Zivju resursu pavairošana un atražošana publiskajās ūdenstilpēs un ūdenstilpēs, kurās zvejas tiesības pieder valstij, kā arī citās ūdenstilpēs, kas ir valsts vai pašvaldību īpašumā”, kā rezultātā tiks ielaisti 20 000 līdaku mazuļu Lielajā Baltezerā.

Projekta vadītājs Klāvs Zīberts

Visas ziņas

DRĪZUMĀ

VAKANCES

Pirmsskolas skolotāja palīgs
Speciālais pedagogs/logopēds
Logopēds

GARKALNES ZIŅAS

Garkalnes Ziņas

NOVADA VĒSTIS

Garkalnes Novada Vēstis

FOTO GALERIJA

SLUDINĀJUMI

Māris

IZĪRĒJU

KERAMISKIE DŪMVADI no 38eur/m.

AFIŠAS

afiša
afiša
afiša
afiša
Pašvaldības privātuma politikaSīkdatņu privātuma politika
Pamanījāt kļūdu? Ir jautājumi? Rakstiet