Garkalne GARKALNE.LV

Gudrie suņi Upesciemā

Ceturtdiena, 2018. gada 18. oktobris
    

Upesciema stadionā no 13. līdz 14. oktobrim notika Latvijas IPO1 un IPO3 čempionāts. Sacensībās piedalījās dalībnieki no Lietuvas, Krievijas un Latvijas. Tika pārstāvētas sekojošas suņu šķirnes – vācu aitu suns, beļgu aitu suns malinuā, boserons, dobermanis.

Čempionātu tiesāja tiesnese Jana Glisnikova, kura bija mērojusi ceļu no Čehijas, par tiesneša palīgiem strādāja Janars Klements no kaimiņvalsts Igaunijas un Martins Ohsners no Austrijas. Sacensības organizēja Latvijas vācu aitu suņu klubs, pateicoties Latvijas kinoloģiskās federācijas atbalstam.

Kā pastāstīja viena no sacensību organizatorēm Ilze Krivāne, IPO (Internationale Pruefungs Ordnung, no vācu valodas: starptautiskais paklausības kurss) ir komandas “suns un cilvēks” sporta veids, kurā katrs pāris demonstrē savu sniegumu 3 daļās - pēdu meklēšanā, paklausībā un aizsardzībā. Sacensības vērtē tiesnesis, kurš, balstoties uz starptautisku IPO disciplīnu reglamentu, piešķir attiecīgu punktu skaitu par izpildītām disciplīnām.

Suņa pienākumi IPO paklausības daļā būtiski atšķirības no mūsu ikdienas priekšstata par paklausīgu suni. Šajā sporta veidā precīzi strādāt ir jāprot ne tikai sunim, jo tiek vērtētas katras cilvēka dotās komandas izpildes ātrums un suņa vēlme darboties un paklausīt cilvēkam. Paklausībā suns izpilda dažādas komandas, dinamiskākās no kurām ir aportēšana, suņa lēcieni pāri 1m un 1.80m augstiem šķēršļiem pēc pavadoņa aizmesta priekšmeta, kurš jāatnes atpakaļ pavadonim. Vērtēts tiek katrs sīkums, proti, cik mierīgi suns izpilda pavadoņa komandu, cik spraigs ir lēciens un cik pareizi suns nosēžas pavadoņa priekšā ar atnesto priekšmetu zobos.

“Viena no skaistākajām un vienlaikus sarežģītākajām komandām ir suņa sūtīšana uz priekšu, kuras mērķis ir dot uzdevumu sunim patstāvīgi kustēties taisnā virzienā uz priekšu līdz brīdim, kad tam tiek dota komanda apstāties un liek apgulties. Šāda veida komandas izmantoja gani, kad sunim pēc komandas bija jāsapulcē izklīdušās aitas,” komentē Latvijas vācu aitu suņu kluba prezidente Inese Mellupe.

Aizsardzības darbā suns demonstrē savas spējas “slikta cilvēka” jeb uzbrucēja aizturēšanā. Sunim nākas aizsargāt savu pavadoni no „slikta cilvēka” – tiesneša palīga, kožot tam rokā. Protams, „sliktais cilvēks” ir aprīkots ar speciālu aizsargtērpu, jo šāds suņa kodiens nav nekāds patīkamais… Pavadonim ir jāprot kontrolēt savu suni gan aizturot “slikto cilvēku”, gan apsargājot to, lai tas neatkārtotu uzbrukumu. Jāuzsver, ka uzbrucējs arī rīkojas kā īsts uzbrucējs – kliedz, mēģina iesist sunim, slēpjas un nemaz suni nežēlo.

Pēdu meklēšanas darbā suns demonstrē savu spēju pastāvīgi noteikt cilvēka atstātās pēdas laukā, atkārtojot tieši to trajektoriju kādā gājis cilvēks. Pēdu meklēšanas darbā sunim jāatrod vairāki cilvēka speciāli atstāti speciālas formas un materiāla priekšmeti, kuri jāparāda cilvēkam. Šajā čempionātā pēdu meklēšanas darbs notika Garciemā, jātnieku kluba “Ercens” teritorijā.

Jāatzīst, ka šis sporta veids prasa no suņa saimnieka uzcītību un pacietību. Lai sasniegtu augstus rezultātus sacensībās, tiek selekcionēti un speciāli audzēti sportošanai piemēroti sporta suņi. Par populārākajām sporta suņu šķirnēm ir atzīti Beļģu aitu suņi malinuā un Vācu aitu suņi, jo to iedzimto īpašību kopums ļauj sasniegt labākus rezultātus un augstus novērtējumus dažādās sacensībās.

Interesants ir Innas Nikolajevas un Vācu aitu suņu meitenes Astridas stāsts. Inna bija nolēmusi ka viņu ģimenē jābūt sunim un izvēlējās Latvijā audzētu izstāžu līniju suņu meiteni. Sunim augot, lai ikdienas pastaigas kļūdu interesantākas, Inna tās papildināja ar paklausības elementiem – sēdi, guli u.tml. Gan sunim, gan saimniecei šādas pastaigas tik ļoti iepatikās, ka šobrīd šī kopā būšana aizvedusi abas līdz dalībai Pasaules čempionātos, kuros ne viens vien speciālists tiek pārsniegts ar spožiem rezultātiem.

IPO 1 disciplīnā uzvarētāja laurus ar iegūtiem 280 no 300 iespējamajiem punktiem plūca lietuviešu sportists Nerijus Baronas ar malinuā Cim Palangietis. Ar vienu punktu atpalika otrās vietas ieguvējs, lietuvietis Gintaras Brakauskas ar vācu aitu suni Doro iš Vilku Slenio. Godpilnajā trešajā vietā ierindojās latviešu sportiste Jelena Zubenkova – Birzniece ar malinua Amory Manlihaus.

Savukārt, IPO 3 disciplīnā ar pašas audzētu malinua šķirnes suni Angry Bird Manlihaus uzvarēja vairākkārt Pasaules čempionātos startējusī Evija Mankopa. Ar vienādu rezultātu rezultātu otro vietu dalīja Inna Nikolajeva ar Latvijā audzētu izstāžu līniju suni Astrida Letton un dānis Klauss Jorgensens ar dobermani Jackie v. Maindreick, taču ar tiesneses lēmumu – otrā vieta tika Latvijas sportistei, tādējādi dāņu sportistu atstājot trešajā vietā.

Pasākuma organizators – biedrība “Latvijas vācu aitu suņu klubs” izsaka milzīgu pateicību pasākuma atbalstītajiem, jo īpaši Latvijas kinoloģiskajai federācijai un tās prezidentei Vijai Klučnieces kundzei, Garkalnes novada domei un Jurim Silovam, kā arī jātnieku klubam „Erceni” un balvu sponsoriem – SIA “Kafijas banka”, internetveikalam “Canina.lv” un dzīvnieku barības “Pro Plan” izplatītājam SIA “Eugesta un partneri”.

Uz tikšanos atkal nākamgad!

Latvijas vācu aitu suņu klubs

Visas ziņas

VAKANCES

PII vadītāja vietnieks
Skolotāja palīgs
"Čiekuriņš" meklē darbiniekus
Berģu skola aicina darbā

GARKALNES ZIŅAS

Garkalnes Ziņas

NOVADA VĒSTIS

Garkalnes Novada Vēstis

FOTO GALERIJA

SLUDINĀJUMI

Zāles pļaušana

Ādažu Čipsi

Valdis

AFIŠAS

afiša
afiša
afiša
afiša
Pašvaldības privātuma politikaSīkdatņu privātuma politika
Pamanījāt kļūdu? Ir jautājumi? Rakstiet