Garkalne GARKALNE.LV

Dores atklāšana Mežmalas ielā, Langstiņos

Trešdiena, 2019. gada 26. jūnijs
    

Zosima un Savvatijs ielūdz uz simboliskas nozīmes pasākumu par godu senam ceļam jaunā kvalitātē. Mūsu mērķis ir atgriezt bites mežā. Langstiņos Mežmalas ielas apkārtnē atklāsim jaunu apskates objektu ar simbolisku nozīmi, kas vērsts uz mīlestību pret dabu. Dores atklāšana: 2019. gada 28. jūnijā plkst. 16.00 Langstiņos, Mežmalas ielā 12.

Norādītajā laikā viesus sagaidīs runas vīrs Imants Vekmans un pastāstīs kādu stāstu par Laimīgajām bitēm. Šis ir simbolisks solis, kas ir vērsts uz dabas daudzveidību, radošumu dzīvē, mākslu un estētiku dabā.

Droši vien rodas jautājums: "Kāpēc pareizticīga paskata vīri skatās katrs savā virzienā, uz ko tie skatās un kas vispār viņi tādi ir?" Īsumā: "Tie ir divi pareizticīgo mūki Zosima un Savvatijs, kuri dzīvoja ap 1500. gadu. Tādēļ, ka bija pietuvinājušies sapratnei par bitēm, tie pat tika iecelti svēto kārtā. Leģenda vēsta, ka Soloveckas salā un neiespējami skarbā klimatā ieviesa bites. Par to tie tika iecelti svēto kārtā. Labos laikos esot bijis ap 1000 stropiem un ieņemts līdz 48 tonnām medus. Nebija šaubu, ko gleznot uz pirmās apgleznotās dores. Leģenda vēsta, ka šie vīri ir vienīgie cilvēki pēdējos tūkstoš gados, kuri ir pietuvinājušies sapratnei par bitēm. Šķiet, ka mēs darbojamies leģendas ietvaros. Varam teikt droši – viss atbilst."

Šie naivie gleznojumi satur līdzību par to, kādi šie cilvēki varētu būt izskatījušies senatnē. Katrā tautā, dažādās ticībās, tradīcijās ir viedi ļaudis un ir arī tādi, kas ne tik ļoti. Šajā gadījumā mēs godinām gudrību bez reliģiskas atribūtikas, bet šajā brīvajā kopijā uz dores ir ielikta tikai senslāvu naivā glezniecības estētika un patiesībā šī dore ir estētisks, eklektisks kiča paraugs, jo šādi apgleznots bluķstrops, iespējams, nav iepriekš nekur pastāvējis. Mākslas un amatniecības objektam nav reliģiski un politiski mērķi. Šī dore ir radīta, lai tā priecē sabiedrību, lai vēsta bišu stāstus vēstures griežos un cildina dabas burvību.

Nākotnē ar dievpalīgu netālu no šīs dores vietas, cerams, novietosim vēl dažas dores, kas veltītas Ūsiņam (Saules, zirgu un bišu aizbildnim) un varbūt kādu, kas veltīta Meža Mātei. Bet tas lai paliek nākotnei. Visas šīs radošās iniciatīvas veicina cilvēkus mīlēt dabu un sapratni par bišu nozīmību mežā.

Akcija ir Garkalnes novada iedzīvotāju iniciatīva un tā plānota Langstiņu mežā. Pašlaik ideja tiek īstenota, izmantojot privātus līdzekļus.
Bluķstropa autors: Māris Ķirsis
Gleznojuma brīvās kopijas "Sv. Zosima un Sv. Savvatijs" autors: Mārcis Bauze-Krastiņš
Ideju atbalsta "Rīgas Meži". Idejas autori saka tiem paldies par atbalstu un pretimnākšanu. Šo Langstiņu apmeklējumu var apvienot ar kādu skaistu pastaigu mežā un ar peldi ezerā. Ieteikums ņemt līdzi peldlietas.

Projekta mērķi:
Jau trešo gadu veidojam dokumentālo filmu par etnogrāfisko biškopību "Bitēm būt! - Let Bees Bee!". Projekts ir bez budžeta. Tas balstās uz iniciatīvu un pašaizliedzību. Šajā projektā jau ir iesaistīti ap 100 cilvēkiem un dalībnieku skaits aug.

Dokumentālās filmas treileri un fragmenti:

Pēterdienas ekskursija Langstiņos

29. jūnijā 9.20 no rīta 28. autobusa galapunktā Langstiņi sāksies Aivara Jakoviča vadīta ekskursija Langstiņu apkārtnē un šī dore ir iekļauta ekskursijas plānā. Sīkāka informācija.

Dalībniekus lūdzam pieteikties savlaicīgi aizpildot anketu.
https://www.zaliepargajieni.lv/pieteikties VAIRĀK PAR PĀRGĀJIENU UN TĀ DETAĻĀM: www.zaliepargajieni.lv/pargajiens-naktsvijolu-mezs.

Mārcis Bauze-Krastiņš

Visas ziņas

VAKANCES

Būvvaldes arhitekts
Berģu skola aicina darbā

GARKALNES ZIŅAS

Garkalnes Ziņas

NOVADA VĒSTIS

Garkalnes Novada Vēstis

DISKUSIJA PAR REFORMU

Diskusija par ATR

FOTO GALERIJA

SLUDINĀJUMI

REMONTS UN CELTNIECĪBA

Bebru slazdi

Pret putekļiem

AFIŠAS

afiša
afiša
afiša
Pašvaldības privātuma politikaSīkdatņu privātuma politika
Pamanījāt kļūdu? Ir jautājumi? Rakstiet